Sygnet Pieniński Mak
MENU
REZERWUJ ONLINE

Blog

Atrakcje w Szczawnicy - spływy kajakoweSzczawnica to uzdrowiskowa miejscowość położona w górach. Zachwyca ona bywalców swoimi naturalnymi walorami przyrodniczymi, które przyciągają turystów niezależnie od pory roku. Nic dziwnego więc, że najpopularniejsze atrakcje w jej obrębie to głównie sporty zimowe, piesze wycieczki i podziwianie pięknych krajobrazów. Jeśli jednak wczasowicz chce spróbować czegoś innego lub planuje zrobić sobie dzień przerwy w wycieczkach po wzniesieniach, miasto to oferuje znacznie więcej zajęć. Jednym z nich jest zdecydowanie organizowany w Szczawnicy spływ Dunajcem, który stanowi doskonałą alternatywę dla tych pragnących odkryć region z innej perspektywy.

Kobieta płynąca spływem kajakowym dunajcem

Ta górska część Polski jest niezwykle bogata w różnorodną faunę i florę, zapewniając niezapomniane wrażenia. Spływy kajakowe w Szczawnicy to natomiast nie tylko świetna zabawa, ale również możliwość aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Spływ w Pieninach - piękny krajobraz Dunajca

Podczas szczawnickiego spływu Dunajcem, otacza nas sielski krajobraz, gdzie górymienią się różnymi odcieniami srebra, a zieleń lasów przepięknie kontrastuje z niebieskim niebem. Dunajec to rzeka ciągnąca się przez 251 kilometrów, która przepływa m.in. przez malownicze Pieniny. To właśnie na odcinku między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą tworzy ona malowniczy Pieniński Przełom Dunajca charakteryzujący się licznymi zakolami, które zapewniają wiele wrażeń użytkownikom kajaków i pontonów. Po drodze można podziwiać zalesione górskie zbocza, wapienne formacje skalne oraz widoczne na horyzoncie symbole pienińskiej okolicy - Trzy Korony i Sokolicę. Z każdym machnięciem wiosłem wsłuchujemy się w szum rzeki, który łączy się ze śpiewem ptaków i szelestem drzew.
Dunajec oferuje również wiele miejsc, w których możemy się zatrzymać, odpocząć, a nawet urządzić piknik, delektując się górskimi przysmakami. Na spływ kajakowy Dunajcem można wziąć ze sobą regionalne smakołyki. Mogą być one dodatkową atrakcją i świetnym sposobem na zaznajomienie się z lokalną kulturą. Niektóre firmy proponują , które obejmują spływ i degustację lokalnych potraw.

Historia spływu kajakowego Dunajcem

Urok tej trasy rzecznej został doceniony już wiele lat temu. Historia spływu w Pieninach to wieloletnia tradycja związana z początkami turystyki w tym obszarze, a kultywowana jest po dziś dzień. Swój początek miała z wykorzystaniem łodzi flisackich, z których można korzystać także obecnie, we współczesnej formie. Nie jest to jednak jedyny sposób na przepłynięcie rzeki. Obecnie miłośnicy różnorodnego sprzętu mogą skorzystać z tej wspaniałej trasy, płynąc m.in. na kajaku lub pontonie. Często organizowany jest również nocny spływ kajakowy w Pieninach, śladami historycznych flisaków, który dostarcza niezapomnianych odczuć.

Szczawnica i wyjątkowy spływ Dunajcem - organizacja

Spływy za pomocą pontonów i kajaków na Dunajcu w okolicach Szczawnicy są możliwe za sprawą wielu firm organizujących tego typu rozrywkę. Pokonywana wyżej wspomniana trasa jest niezwykle urokliwa, a jednocześnie bardzo łatwa. Niektóre warianty są krótsze, idealne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu rozrywką. Dla rodziców z małymi dziećmi, którzy mogą zrezygnować z atrakcji przez obawy o mimowolną kąpiel w rzece, oferujemy trasy z mniejszą ilością wyzwań. Przewodnicy często towarzyszą uczestnikom przy wyprawie, dostarczając cennych informacji na temat otaczającej przyrody i historii regionu. Większość firm organizujących spływ kajakowy przykłada niezwykłą wagę do kwestii bezpieczeństwa, oferując nie tylko niezbędny sprzęt, ale także szkolenie z poruszania się po wodzie i cenne wskazówki jak uniknąć wywrotu. Firmy organizujące w Szczawnicy spływ Dunajcem udostępniają swoim klientom m.in. kaski i kamizelki ratunkowe, dbając o wysoki poziom bezpieczeństwa. Większość w ramach swojej oferty posiada także różnorodne rodzaje kajaków, dzięki czemu z łatwością można dopasować sprzęt do swoich umiejętności i preferencji.

Spływ kajakowy w Pieninach zimą

Spływ kajakowy w Pieninach, przez malownicze zakole Dunajca, odbywa się nie tylko w sezonie letnim, ale także i zimowym. Zwłaszcza w mroźniejsze miesiące, taka rozrywka dostarcza niesamowitych doświadczeń i obrazów, które na długo zostają w pamięci uczestników. Zimowe kajakowe spływy nie są tak popularne jak letnie, ale co roku zdobywają coraz więcej zwolenników. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla amatorów wrażeń chcących zrobić sobie przerwę od stoków, by z poziomu rzeki podziwiać piękny krajobraz górski pokryty śniegiem. Firmy organizujące taką atrakcję oprócz standardowego sprzętu kajakowego zapewniają także wyposażenie gwarantujące komfort termiczny, takie jak pianka neoprenowa czy ciepłe rękawice. Warto mieć na uwadze, że spływy organizowane są przez wiele firm o różnych godzinach, latem zdecydowanie częściej niż zimną. W celu uzyskania niezbędnych informacji konieczny jest więc kontakt z danym organizatorem.

Spływ Dunajcem śladami flisaków

Pamiętajmy, że zimowe atrakcje - takie jak spływ w Szczawnicy - są piękną przygodą, ale wymagają również odpowiedniego przygotowania i pewnej dozy odwagi. Szron na drzewach i śnieżne pokrywy na skalistych zboczach sprawiają, że wyprawa ma w sobie coś z magicznej, tajemniczej eskapady. Warto więc rozważyć tę opcję jako alternatywę dla klasycznych, zimowych atrakcji i pozwolić sobie na chwilę zadumy, płynąc krystalicznie czystą wodą w jednej z najpiękniejszych polskich rzek. Choć kajak zimą może wydawać się nietypowym pomysłem, to właśnie w taki sposób można doświadczyć czegoś niepowtarzalnego, co z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może stanie się nową, zimową tradycją w Pieninach.

Spływ kajakowy to nie tylko alternatywa na aktywność na zewnątrz dla osób, które nie przepadają za zbyt długimi wędrówkami, ale także niesamowita frajda dla wszystkich amatorów przygód. W Szczawnicy spływ Dunajcem to jedna z ciekawszych i zdecydowanie wartych wypróbowania atrakcji.

OPINIE

Było cudownie!

Kasia z Radomia

Dodaj opinię

powrót do listy