Sygnet Pieniński Mak
MENU
REZERWUJ ONLINE

Blog

Szlaki w Szczawnicy



Nadchodząca wiosna sprawia, że natura powoli budzi się do życia, a szary i zmarznięty krajobraz już lada moment wypełni się kalejdoskopem pięknych kolorów. Budzą się także miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu, którzy zmęczeni zimą wybierają się w piesze wycieczki na południe Polski. Jednym z miejsc, które często wybierają, jest Szczawnica. Miejscowość ta odznacza się wyjątkowo dogodnym położeniem, w łatwy sposób bowiem można z niej trafić do Pienińskiego Parku Narodowego, w Beskidy, nad Grajcarek, Dunajec, a także na Słowację. Nieważne więc, który kurs się obierze - każdy szlak został wyznaczony tak, aby zapewnić turystom niezwykłe wrażenia. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka najciekawszych tras turystycznych ze Szczawnicy, które z pewnością zachwycą wszystkich amatorów obcowania z naturą.

Krajobraz szlaków górskich Szczawnica

Szlak czerwony - wyprawa wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru

Szlaki turystyczne prowadzące w Pieniny ze Szczawnicy zdecydowanie zasługują na wyróżnienie w dzisiejszym zestawieniu. Najpopularniejszym, a jednocześnie przez wielu uznawanym za najpiękniejszy, jest ten oznaczony kolorem czerwonym, prowadzący wzdłuż Dunajca. Jest to doskonała trasa dla każdego, bez względu na kondycję i doświadczenie w pieszych wędrówkach. Całość w jedną stronę liczy sobie 9 kilometrów, które można pokonać w około 2,5 godziny. Początek trasy znajduje się przy Przystani Wodnej, przy skale Kotuńka. Po drodze można zobaczyć m.in. Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, Grotę Zyblikiewicza, Sokolicę i znajdujące się pod nią turnie Głowa Cukru i Wilcza Skała, skałę Janosikowy Skok lub nazywaną też Zbójnicki Skok, znajdującą się w największym zwężeniu rzeki oraz usytuowane tuż przy samym końcu trasy Trzy Korony. Ostatnim punktem wycieczki jest dotarcie do Czerwonego Klasztoru - słowackiej miejscowości, która swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się w niej średniowiecznej budowli. Wybierając tę trasę, warto skorzystać z możliwości zwiedzania klasztoru i zjedzenia czegoś w dostępnej w nim restauracji.

Trasa ta cieszy się sporą popularnością ze względu na nieocenione walory widokowe, a także z uwagi na swoją uniwersalność. Jest ona wyjątkowo łatwa do pokonania zarówno pieszo, jak i rowerem. Jeśli szukasz w Szczawnicy szlaków turystycznych spacerowych, z których można skorzystać bez względu na porę roku, to Droga Pienińska będzie idealnym wyborem. W szczególności polecana jest jesienią, kiedy liście drzew przybierają piękne, złociste barwy, a na samej trasie robi się mniej tłoczno.

Szlak żółty - na Dzwonkówkę

Szczawnica jest bogata w szlaki piesze górskie prowadzące nie tylko w Pieniny, ale także w Beskid Sądecki. Jedną z nich jest ten oznaczony kolorem żółtym, prowadzący do Dzwonkówki. Trasa ta nie jest zbyt długa - przejście jej zajmuje około 2,5 godziny. W porównaniu do czerwonej może być nieco bardziej wymagająca, a to głównie ze względu na strome odcinki. Ważne jest więc odpowiednie obuwie, zwłaszcza jeśli wycieczka zaplanowana jest po deszczu. Początek trasy znajduje się w centrum Szczawnicy, przy dworcu PKS. Przechodząc miejscowość, mija się plac Dietla i pijalnię wody, by następnie po kilku minutach spaceru zboczyć z ulicy na szlak prowadzący przez las w kierunku Schroniska pod Bereśnikiem, zwanego też Bacówką oraz Bryjarki.

Osoby szukające dłuższych i bardziej wymagających szlaków pieszych górskich ze Szczawnicy mogą wybrać się najpierw trasą oznaczoną kolorem żółtym, a następnie przed Dzwonkówką podążać kolorem czerwonym, którym oznaczony jest Główny Szlak Beskidzki, by dotrzeć na Przehybę.

Szlak niebieski i zielony - na Przehybę

Niebieski i zielony to dwa szlaki turystyczne mające początek w Szczawnicy i prowadzące na szczyt Przehyby. Oba rozpoczynają się w tym samym miejscu, czyli w centrum miasta. Szybko jednak następuje rozwidlenie. Niebieska trasa prowadzi ulicą Zdrojową w kierunku wodospadu, natomiast zielona ciągnie się Józefa Szalaja wzdłuż Gracjanka. Obie drogi spotykają się ponownie na skrzyżowaniu pod Przehybą i biegną razem aż do schroniska i hali stanowiącej doskonały punkt widokowy na rozpościerające się wokół Pieniny. Ze względu na to, że szlaki te tworzą pętle, świetnym pomysłem jest wyruszenie jednym, a powrót innym, zwiedzając oba podczas jednej wyprawy.

Szlak niebieski - lasem na szczyt

Jeśli będąc w Szczawnicy szukasz tras turystycznych spacerowych z dominującym krajobrazem drzew, to z pewnością niebieski szlak będzie idealnym wyborem, ponieważ cała trasa prowadzi przez łagodne, zalesione tereny. Łączny czas wędrówki to ponad 3 godziny (schodząc w dół to ponad 2 godziny). Początek trasy przebiega przez zabytkowe centrum miasta. Po drodze mija się fontanny, deptaki i niewielkie alejki, a następnie wchodzi się w spokojną asfaltową uliczkę, by dotrzeć do niewielkiego, lecz urokliwego wodospadu Zaskalnik. Następnie podąża się drogą wśród lasu, mijając gdzieniegdzie urokliwe widoki na góry i leniwe potoki aż na sam szczyt Przehyby.

Szlak zielony - trasa z pięknymi widokami

Trasa oznaczona kolorem zielonym jest uważana za nieco bardziej wymagającą ze względu na bardziej strome podejścia. Trudności te rekompensują jednak piękne widoki, jakie można podziwiać w trakcie wędrówki. Czas wspinaczki należy szacować na około 3,5 godziny (schodząc w dół, będzie wynosił on około 2,5 godziny). Po drodze nie ma wyróżniających się rozwidleń, a droga na szczyt jest bardzo dobrze widoczna.

OPINIE

Dodaj opinię

powrót do listy